Vánoční setkání v Domově U Spasitele ve Frýdlantu a návštěva městského muzea, radnice a věže

VÁNOČNÍ SETKÁNÍ V DOMOVĚ U SPASITELE VE FRÝDLANTU A NÁVŠTĚVA MĚSTSKÉHO MUZEA, RADNICE A VĚŽE

18.12.2015

V loňském roce jsme se poprvé vydali navštívit seniory do Domova U Spasitele do Frýdlantu. A protože se nám moc líbilo, rozhodli jsme se, že i letos potěšíme babičky a dědečky v tomto vánočním čase. Sbalili jsme všechny rekvizity a vyrazili v domluvený čas do Domova, kde jsme sehráli nacvičený příběh o narození Ježíška. Bylo to moc příjemné setkání a mnozí přítomní nás aktivně podpořili při zpěvu koled. Na závěr jsme popřáli pohodové svátky, hlavně pevné zdraví a rozdali napečené perníčky.

A když už jsme byli v tom Frýdlantu, rozhodli jsme se, že navštívíme frýdlantské městské muzeum Radnici, kde se konala vánoční výstava „Z babiččiny almary“, prohlédneme si místní expozici týkající se historie města a vystoupáme pěkně do oblak, na radniční věž. Bylo zajímavé zjistit, že ačkoliv Lázně Libverda nejsou od Frýdlantu vzdáleny nikterak daleko, tak pro mnohé z nás byla návštěva samotné radnice a věže zkušeností první.  Nejprve jsme se vydali pěkně po svých přes radniční půdu, kde byly vystaveny zdařilé, někdy až strašidelné výtvory dětí z frýdlantských škol, na ochoz radniční věže. Výstup jsme nakonec zvládli úplně všichni, i ti, kteří o tom ještě pár minut při příchodu ke vstupním dveřím radnice pochybovali. Výhledy byly pěkné a viditelnost dobrá. Poté jsme sestoupili do míst výstavy a expozice. Výstava byla zaměřena na vánoční období za časů našich prababiček a pradědů. Byla tu různá vánoční vykrajovátka, hračky, které mohly děti nalézt pod stromečkem, vybavení kuchyní, ale i fešné zástěrky starostlivých kuchařinek. Nechyběl ani vánočně nazdobený stromeček. Expozice týkající se historie města Frýdlantu byla pro nás také přínosná. Netýkala se pouze osoby Albrechta z Valdštejna, ale zajímavé byly i informace o historii radnice samotné. Mnohé z nás však nejvíce zaujala místnost s rozličnými hudebními nástroji. Na závěr musíme konstatovat, že dnešní den se vydařil a příjemně zpestřil ten předvánoční čas.

žáci a učitelé ZŠ Lázně Libverda