Chcete nás kontaktovat?

Chcete nás kontaktovat?

Činnosti školy

Pasování na čtenáře - 1. třída (21. června 2024)

Dnešního dne byli oficiálně do řad čtenářů přijmuti i naši dva šikovní prvňáčci Honzík a Lukášek. Své čtenářské dovednosti předvedli před ostatními dětmi prvního stupně, a pak byli paní ředitelkou pasováni na čtenáře. Přejeme jim hodně přečtených knížek, a ať je to čtení hodně baví.

Školní výlet - HOP arena Liberec (18. června 2024)

Prázdniny se blíží, ve škole se finišuje a my jsme se rozhodli letos aktivně strávit náš školní výlet. Vyrazili jsme si užít pohyb do HOP areny Liberec. A už nyní musíme říct, že si výlet neužili jenom žáci, ale i paní učitelky. Kdo tam byl, jistě naše nadšení pochopí. Trampolínky, trampolíny, molitanové moře,... A tak jsme skákali a skákali a skákali. Příjemně vyčerpaní jsme se navrátili do svých domovů.

Návštěva Senátu České republiky (7. června 2024)

V pátek 7. června 2024 jsme se spolu se seniory z Lázní Libverda vydali do Prahy. Ale nejeli jsme objevovat její krásy, ale navštívit sídlo Senátu České republiky. Průvodcem nám byl  pan senátor Michael Canov, který je také zastupitelem Libereckého kraje a starostou města Chrastavy. Nejprve jsme navštívili Kolovratský palác, kde jsme nahlédli do senátorské kanceláře, navštívili Růžový salonek a zasedli do salonku Zeleného. Zde jsme měli prostor na diskuzi s panem senátorem. Poté jsme přešli do paláce Valdštejnského, kde jsme usedli do senátorských lavic, abychom si vyzkoušeli jejich práci. Vlastně jsme si tak trochu "hráli" na Senát. Navrhovali jsme zákon, připomínkovali, schvalovali. Díky tomu jsme alespoň trošku pochopili složitost a někdy i zdlouhavost některých jednání. Poté na nás čekal dobrý oběd a po něm i prohlídka celého Valdštejnského paláce, během níž jsme se dozvěděli zajímavé informace o Albrechtu z Valdštejna. Prohlídku jsme ukončili v krásných  Valdštejnských zahradách. Děkujeme panu starostovi Lázní Libverda za nabídku účastnit se této exkurze. Myslím, že si ji všichni zúčastnění užili.


Co nám roste na zahrádce? (17. května 2024)

 Jaro je v plném proudu a my to vidíme i na naší školní zahradě. Mnoho vysetých semínek a vysazených sazeniček si razí cestu za sluníčkem, ale nejsou v tom samy. Svůj prostor si chce vydobýt i plevel, se kterým jsme se proto dnes rozhodli zatočit. Motyčky, kbelíčky a plevel nemá šanci. Ještě závěrem vše pořádně zalít a je hotovo. Mrkev, cibulka, ředkvičky, kedlubny, hrášek, dýně, brambory a rajčátka - to bude úroda! 😉👍

Knihosaurus (18. května 2024)

Knihosaurus nám během jarních měsíců nadělil nové knížky do naší školní knihovničky, za což moc děkujeme. Tuto sobotu 18. května pak dojde v raspenavské Levandulovně k setkání knihosaurů. Své vystoupení tu předvedou děti z Dětřichova, Bílého Potoka, Raspenavy a Frýdlantu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout encyklopedické panely, z nichž jeden vytvořili žáci naší školy. Proto neváhejte, a tuto sobotu vyrazte na knihosauří setkání. 

Čarodějnice ve škole (30. dubna 2024)

"Čáry máry, ať si to čarodějnické setkání pěkně užijeme!" A užili. Počasí bylo ukázkové, a tak jsme se přemístili pěkně ven na naši zahradu a hřiště. Zde jsme absolvovali několik speciálních čarodějných úkolů a aktivit. Na závěr si pak opekli  megavuřtíky a rozloučili se s naší čarodějnicí, kterou jsme slavnostně upálili. Tak čarodějnickým kouzlům a letům 3x zdar, zdar, zdar.🧹🪄🧙

Den Země (22. dubna 2024)

Každý člověk někdy slaví svůj svátek a i naše Země se dočkala své oslavy. Pěkně jsme se na to oblékli a sladili se do modrozelených barev. Na začátku našeho setkání jsme se zamysleli, jak je možné, že pouze na jedné z planet naší Sluneční soustavy, je možný život. Uvědomili jsme si, jaké štěstí máme, že na ni můžeme žít. A pustili se do vymýšlení činností a aktivit,  které mohou naši Zemi ohrozit a naopak  ochránit. Došli jsme k závěru, že každý z nás pro tu naši planetu něco dobrého může učinit. Musíme však začít pěkně u sebe. Ale abychom to naše setkání jen neproseděli, čekala na nás v budově školy malá luštící soutěž a nakonec jsme se pustili i do petvíčkového tvoření. Na závěr nám paní učitelka Janderová představila společná díla našich nejmladších  dětí  a žáků 6. +7. ročníků na téma Den Země a zazněla přání pro naši milovanou Zemi. Doufáme, ze se alespoň některá splní. 🎉🌍🥂

Vstávej semínko, holala, bude z tebe.....??? (12. dubna 2024)

fialka nejspíš ne, ale určitě dobrá sladká mrkvička, hrášek, pálivá ředkvička. Tato všechna semínka jsme během pátečního dopoledne vyseli do našich záhonků. Navíc jsme ještě zasadili brambory a cibuli. Nejdříve jsme si ale museli připravit záhony - vytrhat plevel, okopat je, ostříhat uschlé větvičky. Následně přeházet kompost a zeminu přenosit do připravených záhonů. Nezapomněli jsme ani na sadbu brambor a cibulky. Ještě máme připravené kedlubny, ale počkáme až bude o trošičku tepleji. Teď už jen hřej sluníčko hřej, ať nám na té zahradě všechno hezky roste! :-)

Bartošova pec (3. - 5. dubna 2024)

První dubnový týden se nesl ve znamení celoškolního výletu do Českého ráje. Cestovali jsme vlakem, a bydleli jsme v rekreačním zařízení Bartošova pec. Využívali jsme sportovně-rekreačních možností místního přírodního areálu a podnikali jsme výlety do okolí. Pobytu se účastnili žáci všech tříd a ti starší pomáhali s péčí o ty nejmladší. Všichni byli spokojení, všichni zvládli odloučení od domova a všichni si přivezli spoustu krásných zážitků.

Naivní divadlo v Liberci- žáci 1. stupeň (27. března 2024)

Ve středu, před velikonočními prázdninami,  se žáci 1.  stupně vydali do libereckého Naivního divadla na představení s názvem Boj o oheň. Dostali se tak do období pravěkých lidí a mamutů. Představení bylo moc povedené a všem se moc líbilo 😃👍.

Medové jaro - Frýdlant (20. března 2024)

Velikonoce se blíží a my jsme se vyjeli velikonočně naladit na akci, která nese název Medové jaro. Každoročně ho organizuje SVČ Roroš z Nového Města. Letos se odehrávalo v krásném prostředí frýdlantského Špitálku. Za necelé dvě hodinky jsme si odnášeli voskem malované kraslice, nazdobené perníčky, květinovou výzdobu a papírovou krabičku. Děkujeme všem, kteří tuto akci organizují a přejeme pohodové Velikonoce. 🐣🥚🌷.

Logické myšlení II. - 1. stupeň (19. března 2024)

Dnes jsme se již podruhé setkali s paní lektorkou, která si pro nás připravila zábavné úkoly, které prověřily naše mozkové závity a logické myšlení. Některé úkoly pro nás byly jednodužší, u některých jsme se museli více zamyslet,  ale nakonec jsme je zvládli vyřešit všechny. Čas, který jsme měli na společné aktivity určen, rychle utekl. Děkujeme paní lektorce za milý přístup a za spoustu pochval, kterými nás zasypala :-).

Kurz plavání 2024

V letošním roce se kurzu plavání v bazénu v Novém Městě pod Smrkem účastní pouze tři žáci. Dělají pokroky, vody se nebojí a krásně zvládají základy plavání. Máme z nich velkou radost.

Naivní divadlo v Liberci - žáci 2. stupně (24. února 2024)

Kultury je také třeba, a proto se dnes žáci 2. stupně  vydali do Liberce na divadelní představení "Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy". Představení bylo moc hezké a vtipné. Vyprávělo příběh o rodičích, kteří hledají své ztracené děti a dostávají se přitom do světa počítačových her, skrze které své děti nejenom naleznou, ale více jim i porozumí. 

Bruslení dětí 1. stupně (24. února 2024)

I žáci 1. stupně mohli zakusit radost z pohybu na bruslích. Ukázalo se, že mezi nimi jsou velice zdatní bruslaři a někteří "přebruslí" i starší děti. 😃 Všichni si bruslení moc a moc užili, včetně pedagogů a asistentek. 

Výcvik na bruslích - žáci 2. stupně (20. - 23. února 2024)

Od pondělí do čtvrtka žáci 2. stupně trávili školní čas ne ve školních lavicích, ale na lední ploše frýdlantského zimního stadionu. Cílem bylo ovládnout, nebo zdokonalit naše bruslařské dovednosti. Dny strávené na ledě jsme si nakonec všichni moc užili a jízdu po kluzkém povrchu, obuti do bot vylepšené ostřím, nakonec zvládli všichni. Mnozí z nás se s bruslemi těžce loučili. Bylo to SUPER !!!👍

Masopust ve škole (13. února 2024)

I v letošním roce jsme prožili masopustní úterý v maskách, s dobrotami a se spoustou radosti, her i tance. Ani letos nechyběly dětem i dospělým nápady. Krásné masky byly zdrojem veselí i obdivu. Celým dnem nás provázela paní učitelka Hovorková, která nakazila všechny svým nezměrným optimismem a dobrou náladou. Tradičně jsme si den užili, a ti kteří náhodou nebyli,
o mnoho přišli :-).

Logické myšlení - 1. stupeň (7. února 2024)

Lesní pedagogika- povídání o lese (16. ledna 2024)

Dnes nás ve škole navštívili revírníci z LČR, se kterými jsme si povídali o lese. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o zvířatech, pro které je les jejich domovem. Zahráli  jsme si stopovací hru, poznávali stromy a jejich plody, mohli jsme i osahat různé druhy kožešin a parůžků. Dnes už víme, že bychom se měli snažit mít v pokojíčku uklizeno a čisto jako jezevec. Ale z lišky si příklad brát nebudeme. Jelikož její nora uklizeností vůbec neoplývá a cítit je prý z velké dálky. Větší žáci se dozvěděli informace o růstu stromů, vyzkoušeli si jak se měří jejich výška a zkoumá jejich stáří. Byla to moc příjemná návštěva. Děkujeme.

Vánoční besídka (21. prosince 2023)

Vánoce již klepou na dveře a takové Vánoce nanečisto si každý rok organizujeme i ve škole. Nechybí vánoční stromeček, cukroví, bramborový salát, dárečky,...a pohodové dopoledne, kdy si společně zazpíváme vánoční koledy, předvedeme ostatním různé scénky, vystoupení, připomeneme si vánoční zvyky, zasoutěžíme si, rozdáme si dárečky. A tak tomu bylo i letošní Vánoce.  

Bramborový salát k Vánocům patří (21. prosince 2023)

I když v dnešní době mnozí vánočního kapra nahrazují řízkama, vinnou klobásou nebo pstruhem, bramborový salát na štědrovečerním stole v mnoha rodinách nechybí. I my jsme si ho na naši tradiční vánoční besídku připravili. Těšit nás může to, že brambory a cibule byly z naší zahrady.

Předvánoční dobrota pro ptáčky (19. prosince 2023)

Zima je za okny, Vánoce před námi a paní učitelka Hovorková se rozhodla, že s těmi nejmladšími žáčky připraví hostinu i pro ptáčky. A tak začali "vařit" a vykouzlili dobrotu, kterou ptáčci snad nepohrdnou.

Výroba dobrot pro ptáčky a kaskadérské kousky paní učitelky Hovorkové, kvůli jejich pověšení.

Rychle! Než nám roztaje!!! (12. prosinec 2023)

Protože jste bystří návštěvníci našeho webu, tak vás zajisté hned napadlo co že je ohroženo rychlým táním. Ano, jde o sněhovou nadílku, která některé z řidičů zaskočila, ale nás mile potěšila. Proto se žáci prvního stupně rychle vydali ven, užít si to bílé potěšení.

Mikuláš ve škole (5. prosince 2023)

Mikuláši, Mikuláši,
proč mě tu dnes čerti straší,
já nezlobím maminku,
jenom někdy, chvilinku
a pak běžím dát jí pusu
- a pak tiše, bez rámusu
jdu si s tátou hrát
nebo tiše spát.

A přišel! Přivedl si i dva hodné anděly, ale přítomni byli i neodbytní čerti. Ti si však nakonec nikoho do pekla neodnesli, i když někteří z nás to měli pěkně nahnuté.

Statečně před Mikuláše předstoupili všichni žáci, ale některé si čerti poznačili černým uhlíkem. Ti se budou následující rok muset hodně snažit.

Předvánoční dílničky (22. listopadu 2023)

Přiblížil se adventní čas a s ním i rozsvěcení vánočního stromu v Lázních Libverda. Proto jsme ve škole usedli do lavic a tvořili, tvořili a tvořili. Pod našima rukama tak vznikla spousta hezkých výrobků. Využili jsme různé druhy materiálů, vyřazené skleničky, nařezané dřevěné placičky, nastřádané zbytky vlny,.....  Výrobky si pak mohli odnést libverdští občané z předvánočního rozsvěcení stromku v Libverdě.

Pečeme vánoční cukroví (27. listopadu 2023)

Snad každý z nás má Vánoce spojené s vůní mandarinek, pomerančů, jehličí, františků a samozřejmě cukroví. A tato vůně se rozlila i po naší škole. To když se starší žáci dali do pečení vánočního cukroví. Pro mnohé to byla i zkouška trpělivosti, protože neujídat je těžké. Zvláště, když je to tak dobré, a tak krásně to voní. :-)

Halloween ve škole (3. listopadu 2023)

V pátek 3. 11. se po chodbách naší školy začaly pohybovat prapodivné postavy. Některé vypadaly i dosti strašidelně. To jsme se rozhodli oslavit halloweenský svátek u nás ve škole. Část dětí se dle anglického návodu vrhla na pečení dýňové bábovky a brownies. Další skupina se vyřádila při dlabání a vyřezávání dýní a ti ostatní výtvarně tvořili, vyrobili si Frankensteiny. Poté jsme se sešli u Čarodějnického kvízu, odkud se odvážní jednotlivci vydávali na tajemnou cestu k rodině Dýňáků, kteří se nám usídlili ve sklepě. Cesta byla osvícena pouze svíčkami. Zjistili jsme, že školu máme plnou odvážlivců, k Dýňákům došli úplně všichni. :-)

Zde jsou zachyceni všichni, kteří se našeho halloweenského setkání zúčastnili.

Sušíme křížaly (říjen, listopad 2023)

Na zahradě máme malou jablůňku, na té jsme se v letošním roce dočkali prvního jablíčka. Možná namítnete, že z toho mnoho křížal nenasušíme, což máte pravdu. Ale my máme i hodné sousedy a dostali jsme nabídku, abychom si přišli natrhat a posbírat jablka na jejich zahradu. Nabídku jsme neodmítli, a tak jsme krájeli a sušili, krájeli a sušili, krájeli a sušili,..... skoro celý říjen a listopad :-). Za jablíčka ještě jednou děkujeme.

Od jablíčka k moštu - 1. stupeň (16. října 2023)

Po delší době jsme zavítali s žáky 1. stupně do Ekologického centra Střevlik v Oldřichově v Hájích. Program "Od jablíčka k moštu" zahrnoval seznámení s pěstováním jablek, s různými odrůdami jablek a s rolí včel v procesu výroby ovocných šťáv. Jablíčka jsme ochutnali, vyhodnotili a následně i vlastníma rukama zpracovali. Výroba moštu byla zakončena ochutnávkou. Čerstvý mošt byl vynikající. Počasí nám přálo, a tak i cesta do Mníšku na nádraží byla velmi příjemná.

Dojeli jsme vláčkem do Mníšku a došli pěšky do střediska ekol. výchovy do Oldřichova, kde jsme se účastnili programu, který se týkal jablíček a jejich zpracování.

Podzim

Podzim dohnal i naši školní výzdobu a my se můžeme opět očima kochat krásnou podzimní vílou, která zdobí hlavní vchod do naší školy.

Planeta Země 3 000 - Kambodža + frýdlantský zámek (20.9. 2023)

Ve středu 20. 9. 2023 jsme spojili dvě kulturní akce. Nejprve jsme navštívili kino ve Frýdlantu, kde byl pro nás připraven cestopisný dokument o Kambodži z mnohaletého cyklu Planeta Země 3000. Po velmi zajímavém filmovém představení jsme se přemístili na zámek Frýdlant. Absolvovali jsme dětský prohlídkový okruh, kde žáci obdivovali krásné zámecké interiéry. Počasí nám přálo, tak nám zůstaly moc hezké vzpomínky. 

Navštívili jsme zámek Frýdlant. Interiér je nádherný. Prošli jsme se zámeckými pokoji, ve kterých bydlela poslední majitelka frýdlantského zámku.

Kluci a oblíbenec hraběcí rodiny medvěd Ali, Verča a krásné umyvadlo a úžasný dětský pokoj.

Na nádvoří frýdlantského hradu a zámku.

Den IZS Frýdlant (15. 9. 2023) 

Den integrovaného záchranného systému se letos konal 15. září. Ukázky práce všech složek IZS s možností praktického vyzkoušení zaujal a potěšil zejména mladší žáky. Počasí nám přálo, a tak to bylo velmi příjemně prožité dopoledne.

Seznámili jsme se s prací policie a zhlédli ukázků dovedností policejních koní.

Prohlédli si vybavení sanitních vozů.

Vyzkoušeli jsme si vojenskou výzbroj.

Zajímala nás i práce hasičů a dalších záchranných složek.

IZS se účastnili i naši starší žáci, jen jsme je nestihli nikde fotograficky zachytit :-).

Slunečnice, slunečnice, slunečnice (14. 9. 2023)

Takovéto slunečnice "vykvetly" pouze na jednom jediném místě v Libverdě. Ptáte se kde? Ve třídě, pod rukama našich nejmladších žáčků. A móóóc se jim povedly. 


Žlutavé slunečnice a jejich "pěstitelé".

Sladký začátek školního roku (8. 9. 2023)

Je dobré si zpříjemnit začátek školního roku něčím dobrým. Proto jsme se vydali na lázeňskou kolonádu "zkotrolovat" jak dobrou zmrzlinu mají a do těla dodat energii, kterou v tom letošním roce budeme ve škole (a nejen tam) potřebovat. Cestou zpět jsme se zastavili na hřišti, kde někteří z nás otestovali skluzavky, houpačky, průlezky, kolotoče,... Prostě vše, co na něm našli :-).

Sladké zastavení na kolonádě.