Činnosti školy

Planeta Země 3 000 - Kambodža + frýdlantský zámek (20.9. 2023)

Ve středu 20. 9. 2023 jsme spojili dvě kulturní akce. Nejprve jsme navštívili kino ve Frýdlantu, kde byl pro nás připraven cestopisný dokument o Kambodži z mnohaletého cyklu Planeta Země 3000. Po velmi zajímavém filmovém představení jsme se přemístili na zámek Frýdlant. Absolvovali jsme dětský prohlídkový okruh, kde žáci obdivovali krásné zámecké interiéry. Počasí nám přálo, tak nám zůstaly moc hezké vzpomínky. 

Navštívili jsme zámek Frýdlant. Interiér je nádherný. Prošli jsme se zámeckými pokoji, ve kterých bydlela poslední majitelka frýdlantského zámku.

Kluci a oblíbenec hraběcí rodiny medvěd Ali, Verča a krásné umyvadlo a úžasný dětský pokoj.

Na nádvoří frýdlantského hradu a zámku.

Den IZS Frýdlant (15. 9. 2023) 

Den integrovaného záchranného systému se letos konal 15. září. Ukázky práce všech složek IZS s možností praktického vyzkoušení zaujal a potěšil zejména mladší žáky. Počasí nám přálo, a tak to bylo velmi příjemně prožité dopoledne.

Seznámili jsme se s prací policie a zhlédli ukázků dovedností policejních koní.

Prohlédli si vybavení sanitních vozů.

Vyzkoušeli jsme si vojenskou výzbroj.

Zajímala nás i práce hasičů a dalších záchranných složek.

IZS se účastnili i naši starší žáci, jen jsme je nestihli nikde fotograficky zachytit :-).

Slunečnice, slunečnice, slunečnice (14. 9. 2023)

Takovéto slunečnice "vykvetly" pouze na jednom jediném místě v Libverdě. Ptáte se kde? Ve třídě, pod rukama našich nejmladších žáčků. A móóóc se jim povedly. 


Žlutavé slunečnice a jejich "pěstitelé".

Sladký začátek školního roku (8. 9. 2023)

Je dobré si zpříjemnit začátek školního roku něčím dobrým. Proto jsme se vydali na lázeňskou kolonádu "zkotrolovat" jak dobrou zmrzlinu mají a do těla dodat energii, kterou v tom letošním roce budeme ve škole (a nejen tam) potřebovat. Cestou zpět jsme se zastavili na hřišti, kde někteří z nás otestovali skluzavky, houpačky, průlezky, kolotoče,... Prostě vše, co na něm našli :-).

Sladké zastavení na kolonádě.

Naše řádění, ale i odpočinek na hřišti.

Prázdniny za námi - zahrada před námi (6.9. 2023)

Dříve než zasedneme na začátku školního roku do lavic, naše kroky zamíří na školní zahradu, to abychom tu rozbujelou vegetaci dostali trošku pod kontrolu a zjistili, co že nám to na našich plantážích stihlo dozrát a dorůst.

Zarostlá zahrada před našim zásahem a naše bramborové výnosy. 

Sklidili jsme fazolky, rajčátka a dali do pořádku i odpočinkovou část zahrady. 

Pracovalo se úplně všude :-)

Takto vypadala naše zahrada v závěru našeho snažení.

Certifikát SIRIRI

Ještě jednou chceme všem zúčastněným poděkovat za uskutečnění podpory pro Afriku. Výtěžek z květnového prodeje sazenic byl předán organizaci Siriri, která nám tuto akci umožnila a zde je výsledek naší práce. Cesta za hrnečkem (14. 6. 2023) 2. stupeň

Fotky zachycují některé aktivity z dnešního dne, který jsme strávili v keramické dílně v Bílém Potoce. Zde jsme se dozvěděli od výtvarnice Květuše Gebrt Strunové spoustu zajímavých informací týkající se práce s keramickou hlínou, postup vzniku hrnečku a následně jsme si mohli vybraný hrneček odekorovat. Bylo to příjemně strávené dopoledne 😃.

Školní výlet Harrachov - návštěva sklárny a Mumlavských vodopádů (9. června 2023)

Školní výlety jsou nedílnou součástí roku ve škole. My jsme letos vyjeli do místa ne až tak vzdáleného, naším cílem byl Harrachov. Výlet jsme započali prohlídkou Sklárny Novosad a syn, kde jsme mohli nahlédnout pod ruce zručných sklářů. Málokdo z nás do té doby viděl sklářskou huť a samotný proces výroby "obyčejné" skleničky. Až po zhlédnutí práce sklářů jsme si uvědomili jakou šikovností musí oplývat, a že toto řemeslo není žádná legrace. Souhra sklářů při výrobě jedné jediné skleničky byla patrná. Navíc se skoro vůbec nezastavili, prostě to muselo, jak se říká, "odsýpat". Navštívili jsme i nejstarší brusírnu v České republice a mohli tak obdivovat krásu skla broušeného. Naše kroky poté zamířili do Muzea skla, kde jsme si prohlédli výrobky mistrů sklářů dob nynějších i minulých. Ze sklárny jsme se vydali pěkně po svých, směr Mumlavské vodopády. Cestu nám "zpříjemnil" malý deštík, ale jelikož nejsme z cukru, k vodopádům jsme doputovali všichni. To vám byla nádhera. Kdo měl možnost Mumlavské vodopády navštívit osobně, ví o čem mluvím. I počasí se umoudřilo,tak jsme si jejich velikost a krásu mohli vychutnat bez velkého spěchu. Po krátkém občerstvení jsme se vydali zpět do Harrachova, kde na nás čekal autobus. Tím jsme se navrátili do našich domovů. 

Návštěva sklárny a procházka k Mumlavským vodopádům.

Setkání se spisovatelkou dětských knih (7. 6. 2023)

Šicí workshop (24. + 25. května 2023)


Žáci 1. stupně navrhují, tvoří, šijí.

I pro žáky 2. stupně byl připraven program týkající se dovedností tvorby a práce s textilem, navíc se dozvěděli i nějaké informace o profesi švadleny.

Kroužek vaření a šití (2. pololetí tohoto školního roku)

Začátkem druhého pololetí některá děvčata naší školy projevila zájem zdokonalit se ve vaření a chtěla se seznámit se základy šití. Proto se paní asistentka Sýkorová rozhodla , že povede kroužek vaření, kde si děvčata budou moci osvojit kuchařský um a rozjede i kroužek šití, kde si budou moci vyzkoušet šikovnost svých rukou a vytvořit drobné dekorační předměty z textilu. Na kroužku vaření se pustily jak do jídel sladkých - připravily tak palačinky, různé druhy koláčů, i velikonočního beránka. Nebály se však ani jídel hlavních - těstoviny se sýrovou omáčkou, čína s rýží,.. Nechaly se inspirovat i recepty norskými a romskými.  Na kroužku šití se naučily základní ruční stehy, ale vyzkoušely si i šití na stroji. Ve třídách tak máme na židlích nové podsedáky a na památku si ušily i pěkné polštářky. Šikulky to jsou! A paní asistentka také ;-).

Na fotografiích jsou zachyceny některé z uvařených, usmažených, upečených dobrot. Mňam.

Přípravy a šití podsedáků na židle.

Z Laser game do Severočeského muzea (19. května 2023)

Pátek 19. 5. si žáci 2. stupně obzvláštnili návštěvou dvou míst v Liberci. Takovým malým předdárkem ke Dnu dětí byla návštěva Laser game. Pokud nevíte o co jde, je to velice akční záležitost. Jste navlečeni ve speciálních vestách, připadáte si trošku jako hvězdný hrdina,  do ruky vám dají speciální pistolku a rozdělíte se na týmy. Ty se snaží získat co nejvíce bodů zásahem svého protihráče. Musíme připustit, že si to užily nejen děti, ale i paní učitelky s asistentkami. Poté jsme se vydali kolem liberecké radnice do Severočeského muzea, kde jsme vystoupali na muzejní věž. Při výstupu jsme mohli obdivovat nejdelší žebřík ze skla na světě o délce 26 m. Zdi obzvláštňoval  videomaping zachycující nejdůležitější mezníky sklářské historie. Došlo i na prohlídku vlastního muzea. Den jsme si plně užili.


Na fotografiích si můžete prohlédnout průřez naším dnešním dnem - z Lasergame do Severočeského muzea v Liberci.

Dobrodružství z poznání - na výpravě do ZOO (16. května 2023)

Tento den jsme nezůstali ve školních lavicích, ale vydali jsme se do liberecké ZOO, kde na nás čekalo setkání s lektorem libereckého ekologického střediska DIVIZNA Ing. Leošem Havle, který v zoologické zahradě nějakou dobu i pracoval. A bylo to setkání velice příjemné. Získali jsme spoustu informací o chovaných zvířatech, jejich přirozeném prostředí a roli zoologických zahrad při jejich záchraně. 

Putování po zahradě nás velice bavilo - viděli jsme spustu zvířat, dozvěděli jsme se mnoho informací a pandu červenou by si přál domů asi každý z nás. :-)

Knihosaurus (13. května 2023)

I v letošním roce se naše škola zapojila do akce podporující lásku ke knihám nazvanou Knihosaurus. V sobotu se tak na náměstí frýdlantské radnice sešli mnohé knihosauřice a knihosauříci ze škol Frýdlantska, aby si prohlédli knihosauří komiksi, zhlédli pohádky, zazpívali si píseň s dětmi z Bílého Potoka a užili si vystoupení Divadla Čučka. Tak zase za rok na viděnou :-) a knihám 3x zdar, zdar, zdar.

Náš knihosauří komiks - Polednice

Děkujeme, děkujeme, děkujeme (11. května 2023)

Ptáte se komu? Všem, kteří spolu s námi podpořili dobrou věc a přišli si ve čtvrtek 11. 5. koupit námi vypěstované sazeničky afrikánů, rajčátek, paprik, okurek, muškátů,... Tím se zapojili do projektu Afrikány pro Afriku. Nakonec se nám podařilo prodat vše, co jsme vypěstovali, a tak jsme dospěli ke krásné částce 3 540 Kč. Tyto peníze budou odeslány organizaci SIRIRI, která podporuje projekty v jedné z nejchudších zemí světa, ve Středoafrické republice.

Musíme samozřejmě  pochválit naše děti a paní učitelky, které se do této akce zapojily. Bez jejich práce a péče o pěstované sazeničky bychom opravdu neměli co prodávat. Doufáme, že vybrané penízky alespoň trochu zlepší život obyvatelům vzdálené africké země.

Ještě jednou díky moc!

Naše sazeničky a nakupující :-)

Afrikány pro Afriku II. (1. května 2023)

UŽ SE TO BLÍŽÍ!!! Sazeničky rajčátek, paprik, okurek, afrikánů jsou stále větší a větší. Pojďte spolu s námi podpořit projekt Afrikány pro Afriku a zakupte si u nás některou z výše jmenovaných sazeniček. Peníze poputují na projekty organiace SIRIRI, která pomáhá občanům Středoafrické republiky. Více se o této organizace, ale i potřebné pomoci, můžete dočíst na webu:  https://siriri.org     

11. 5. 2023 v 9. hod ráno otvíráme na zahradě školy obchůdek, kde si vybranné sazeničky můžete zakoupit. Prodej bude  probíhat do 16. hod. PŘIJĎTE a POMÁHEJTE S NÁMI. Předem děkujeme.

Seli jsme, přesazovali, vytvářeli venkovní informační ceduli týkající se akce Afrikány pro Afriku, tvořili plakátky a přemítali, kolik asi lidí se do našeho projektu zapojí.

Vuřtíková opékačka (28. dubna 2023)

Čarodějnice se už blíží! Na mnohých místech tento víkend zaplanou malé i větší ohně. K nim se pak slétnou čarodějnice, čarodějové, i obyčejný lid, aby si užili společnou zábavu a opekli nějakou klobásku, či vuřtíka. A to jsme si dnešní den trošku natrénovali. Sešli jsme se na naší zahradě, abychom si společně opekli vuřty, popovídali si u ohně a následně si dali fotbálek na našem hřišti. Kromě vuřtíků jsme měli i zdravější verzi občerstvení, česnekovou pomazánku, kterou nám připravili naši mladší žáci. V neděli všem ženám přejeme: "Letu zdar!"

Konečně trošku slunečné, čarodejnické opékání.

Záchranáři Jizerskohorských bučin (24. dubna 2023)

V roce 2021 se Bučiny v Jizerských horách staly první českou přírodní památkou zapsanou na seznam UNESCO. Co to ale znamená? A proč do vytvořeného seznamu patří i naše stromy a lesy? To bylo náplní tohoto projektu, který jsme propojili i s důležitými zachránci lidských životů,  a těmi jsou členové Horské služby v našich Jizerských horách. Nejprve jsme si připomněli důležitost ochrany lesů a přírody, která nás obklopuje, přínos pro naše životy, dodržování pravidel pohybu. Vysvětlili si co vlastně UNESCO znamená. Následně jsme přešli k situacím, ve kterých nám mohou pomoci členové Horské služby. Vyslechli jsme si přednášku záchranáře HS pana D. Havla, který nás seznámil s nelehkou prací záchranářů, bezpečným pohybem v horách, s podmínkami přijetí do řad Horských záchranářů. Zhlédli jsme zajímavou prezentaci a ochotně dostali odpovědi na naše dotazy. A co si z toho odnést? Vyrazme poznávat krásu přírody, která nás obklopuje, dodržujme pravidla a chovejme se tak, aby nám ty hory a lesy dlouho vydržely a my jsme pomoc Horské služby nepotřebovali.

Pan záchranář vysvětluje dětem, jak přežít zával laviny.

Den Země (21. dubna 2023)

22. 4. má Země svátek. My jej oslavili již o den dříve. Pro nás je to den, kdy po zimních měsících vyrazíme na naší školní zahradu, abychom ji dali po zimě trošku do pořádku. Vezmeme do rukou motyčky, lopaty, nůžky a začneme "řádit". Ne jinak tomu bylo tento den. Vypleli jsme záhony, přeházeli kompost, ostříhali růže a vysoké traviny, posekali zahradu a vyseli ředkvičku, mrkev, hrášek a zasadili cibuli. Jen ty brambory se ještě nedočkaly. Ale to snad brzy doženeme :-).

A tak jsme stříhali, hrabali, přehazovali, okopávali, a pak se také kochali :-).

Také jsme vyseli hrášek, mrkvičku, ředkvičku a zasadili cibuli. To bude úroda!

Na výpravě za mlokem (11. dubna 2023)

Nástup do školy po velikonočních prázdninách jsme si zpříjemnili vyučováním v přírodě. Pod vedením paní lektorky ze Střediska ekologické výchovy v Hejnicích jsme zamířili na "mločí magistrálu", která se nachází v Jizerskohorských bučinách. Již cestou do bučin plnili naši žáci různé úkoly a hravou formou se seznamovali s novým živočichem a jeho způsobem života. V lese pak žáci poznávali u horských potůčků místa, kde se mloci rozmnožují a v horské strání hledali místa, kde se mloci pohybují a ukrývají. Počasí nám ten den moc nepřálo, ale paní lektorka měla zásobu tak zajímavých her a činností, že nám ani déšť moc nevadil.

Mloci v akci.

Tvořivé Velikonoce (31. března 2023)

Velikonoce se přiblížily, a tak jsme si připomněli historii těchto svátků,velikonoční symboly, pranostiky a zvyky. Velikonočně jsme se naladili i na tvořivých dílničkách v Novém Městě p. S., kde jsme si mohli nazdobit perníčky, pomalovat vajíčko voskem, vyrobit ozdobnou krabičku a vytvořit si přírodní dekoraci na stůl. Navíc jsme se dozvěděli mnohé informace ze života pilných včeliček.

Afrikány pro Afriku (březen 2023)

- více se dozvíte v sekci Ekoškola.

Návštěva Městské knihovny v Hejnicích (14. března 2023)

Březen- měsíc čtenářů. Proto jsme se rozhodli navštívit místo, které někteří z nás, zas až tak často nenavštěvují. Což je ovšem velká škoda. Vydali jsme se do  Městské knihovny v Hejnicích, kde byl pro nás připraven program. Na začátku jsme se  od paní knihovnice E. Prokešové dozvěděli, jak taková knihovna funguje, kdo se může stát čtenářem a jaké všechny služby nabízí. Vyzkoušeli jsme si vyhledat zadané knihy umístěné v jednotlivých regálech knihovny. Poté byly všechny následující aktivity spojeny s nadcházejících jarem (motivovány zvířaty - mláďaty, rostlinami na jaře), uvědoměním si nutnosti ochrany přírody, tříděním odpadů a zajímavou aktivitou byla i Konference o spánku živočichů. Kdy si žáci museli nejprve načít informace o vybraném živočichovi, vytáhnout nejdůležitější body a přepsat je na jednotlivé čtvrtky, doplnit ilustrací a hlavně odprezentovat před ostatními vědci z jednotlivých univerzit. Těmi byli ostatní žáci naší školy. Ani řečnický pultík nechyběl :-). Návštěva knihovny byla úžasným zpestřením naší výuky a musíme moc poděkovat paní knihovnici za skvěle připravený program. Žáci 2. stupně na konferenci o spánku zvířat :-)

Žáci 1. stupně

Ples ZŠ Lázně Libverda a Vrtule Ferdinandov z.s.(4.3. 2023)

Dne 4. března 2023 se uskutečnila dlouho očekávaná akce a to ples, který jsme pořádali ve spolupráci se spolkem Vrtule Ferdinandov z. s. Akce byla velice vydařená a my všem účastníkům velice děkujeme za příjemně strávený pohodový večer. Dále velice děkujeme našim váženým sponzorům, kteří se nám postarali o velmi bohatou tombolu a hlavnímu sponzorovi panu Václavu Jandovi, který nám pomohl celý ples uskutečnit. Nezapomeňme ani na kapelu, která nám po celý večer navozovala úžasnou atmosféru. Ještě jednou i naši žáci všem velice děkují a těšíme se na více takových akcí.

Odkaz na fotky:   https://uloz.to/tam/b28b27c0-8f80-4176-bbfe-40eb035ac022

Seznam sponzorů:  Střechy komplet - Václav Janda / obec Lázně Libverda / město Hejnice / Lázně Libverda a.s. / Folda s.r.o. / CiS systems s.r.o. / Bowling club & bar Frýdlant / Autobusová doprava - Jan Ouhrabka / Pizzerie U Růženky / Hospoda U Cimpla / Alena Sochorová / Ekologická likvidace vozidel - Karel Šulc / Karel Klouček řeznictví a uzenářství s. r. o. / Lékárna Hejnice / Ťapka Hejnice / Kadeřniství Klára / Vinotéka Hejnice - Pavlína Hradilová / Tomáš Hradil / Renata Hradilová - masérské služby / Kebab & pizza Amiri / Restaurace Dělňák Nové Město pod Smrkem / Restaurace U Zeleného stromu / Pekařství M+S Hejnice / FAJN ZOO Frýdlant / Hospoda U Tetřeva / Centrum krásy Pavlína Lajdová / Obuv Dalibor Zlámal / Sandra Dražilová Zlámalová / Quelle Hejnice/ Zuzana Podlesná / Veronika Záhejská / rodiče žáků ZŠ Lázně Libverda / Novák Pavel - ovoce a zelenina / Karel a Naďa Bulíčkovi / Jizerskohorské technické muzeum podporující partner - společnost Novus Česko s. r. o

Masopust ve škole (15. února 2023)

Postní období se nezadržitelně blíží, ale my tu masopustní školní veselici opět stihli! Proto se ve středu  do naší školy nedostavili  žáci, učitelky a asistentky, ale roztodivné postavičky, osoby a masky. Poté, co nám paní učitelka Svobodová přiblížila dobu masopustní, ale i tu postní, měla každá maska možnost představit se před ostatními. A tak jsme měli možnost potkat tyto postavy:

- indiány z divokého západu, krásnou španělskou tanečnici, bájného jednorožce a strašidelnou zombie

- Wednesday, malou princeznu i s jednorožcem, nehybného kostlivce a létajícího motýla

- zbožnou jeptišku, motýlí dívku, skřítky z Harryho Pottera, vojáka v akci

- neidentifikovatelné pouliční osoby, Spidermana,  mladého hraběte Drákulu, kuchařku co ztratila vařečku a věhlasného piráta Smaragdového moře

Ani paní učitelky a asistentky nezůstaly pozadu :-), a tak se u nás ve škole objevil/la:

- Červená Karkulka, dnes všemi oblíbená Wednesday, tajuplná Santa Muerte a elegantní dáma s červeným kloboukem

- na vše připravená zdravotní sestřička, toulavý žebráček, nová žákyně školy ZŠ Lázně Libverda a dvě známé pohádkové čarodejnice, které u nás Jasněnku opravdu nenašly. Ale legrace s nima byla opravdu veliká, převeliká.

Kromě bohaté hostiny jsme si užili různých her a došlo i na vyhlášení nejlepších masek.

Střevlík - ekologické centrum v Hejnicích - Všude dobře, doma nejlépe (13. února 2023)

V pondělí 13. února jsme s mladšími žáky trávili dopoledne ve Středisku ekologické výchovy v Hejnicích. Program, který jsme absolvovali, se jmenoval: "Všude dobře, doma nejlépe". Povídali jsme si o krásných místech České republiky a na příjemné cestování si žáci vlastnoručně upekli pravé české povidlové buchty. Všem se nám program moc líbil. Děkujeme oběma výborným lektorkám.

Myslíme na ptáčky v zimě (únor 2023)

Sníh kolem nás a my se rozhodli potěšit ptačí obyvatele naší školní zahrady. Z roliček  toaletních papírů, medu a semínek jsme jim přichystali malou dobrotu. Tak snad to ocení. :-)  Dobrou chuť.

Vyrábíme atom 😊 (leden 2023)

Názornost prosazoval už i J. A. Komenský, a proto jsme se rozhodli, že spojíme tuto pravdu s naším umem a v hodinách pracovního vyučování vyrobíme pomůcky do hodin fyziky. Třeba si tak lépe zapamatujeme z jakýchže částí je ten atom složen, jaké je rozložení protonů, neutronů a elektronů uvnitř atomu a jakého jsou náboje. Žáci 6. a 7. ročníku proto vzali do rukou pilky, smirkové papíry, svinovací metr, magnetickou barvu, fixy a dali se do práce. Musíme přiznat, že pro některé bylo setkání s dílenským nářadím první zkušeností, ale u mnohých se šikovnost projevila, a tak máme moc povedené modely atomů. Teď už si snad jádro a obal atomu nikdo nesplete. 

Matematika v IQ Landii (10. ledna 2023)

Pokud se zeptáte kohokoliv z žáků: "Jaký předmět mají nejraději?" Odpověď: "matematiku", zas až tak často neuslyšíte. My jsme se však dnes mohli přesvědčit, že i tento předmět může být zábavný. Žáci 5.- 9. ročníků se dnes vydali objevovat kouzlo matematiky do IQ Landie. Byl pro nás připraven program MatematikUm, kde se nás ujala moc šikovná a sympatická lektorka, která nám hned na začátku ukázala, že příroda a svět kolem nás je plný matematických jevů. Poté jsme se rozdělili do dvojic, dostali pracovní listy a měli čas na vypracování natištěných úkolů. Pomoci nám mohla expozice v matematické části IQ Landie. Naše řešení jsme si pak společně prošli a vysvětlili si postupy řešení. Čekal na nás i malý IQ kvíz pro mladé stavitele. Program se všem líbil a jelikož jsme měli do našeho odchodu ještě necelou hodinku čas, mohli jsme prozkoumat ostatní expozice IQ Landie. Což bylo super!

Kdo se stane prezidentem České republiky? (9. ledna 2023)

Česká republika momentálně žije jednou důležitou událostí, a tou je volba nového prezidenta. Dle platných zákonů se voličem člověk stává až po dovršení 18ti let. My jsme toto pravidlo pro dnešní den trošku porušili a voliči se stali žáci a učitelé celé libverdské školy. Nejprve jsme se seznámili s funkcí samotného prezidenta: kým je volen, kdo může kandidovat, věk, podmínky, pravomoci zvoleného představitele našeho státu, délka funkčního období,... apod. Poté jsme zhlédli medajlonky jednotlivých kandidátů a nakonec se vydali do volební místnosti. Tu si pro nás připravily děti 1.-2. třídy a staly se i volební komisí. Nechyběla plenta, urna ani závěrečné sčítání hlasů. A jak volby u nás na škole dopadly? Do 2. kola by postoupili tito dva kandidáti: Danuše Nerudová a Petr Pavel. No, uvidíme jaká bude realita. 😊 

Vánoční besídka (22. prosince 2022)

Na tento den se všichni žáci, učitelé, asistenti moc těší. Poslední den školy před vánočními prázdninami . Všichni jsme si ho moc užili.

Vystoupení I. třídy. Čekalo nás překvapení v podobě zpívání tradičních vánočních koled.

I. třída si také připravila soubor vánočních básní.

Žáci z II. třídy nám předvedli úryvky ze známých vánočních filmů. Princezna Elsa v podání Tomáše nás provedla ledovým královstvím, těšit jsme se mohli i na Grinchovy (Štěpánkovy a Pavlovy) ukradené vánoce, neminul nás ani polární express, kterým nás strojvedoucí Vojta dovezl až do kouzelné říše skřítků, také tučňáci Míša a Štěpán si odskočili z Madagaskaru předvést nám jak rádi trsají a v neposlední řadě nás Pavel coby Ivánek zavedl s Kačkou alias Marfušou přímo k Mrazíkovi.

Žáci III. třídy si pro nás přichystali velmi vtipné zábavné vtipy ze školního prostředí i z obyčejného běžného života. 

Paní učitelka Hovorková coby vědma předpovídající budoucnost. Naštěstí všem předpověděla samé radostné věci, takže se v příštím roce máme opravdu na co těšit.

Na žáky čekaly různé soutěže a kvízy, které si užily i paní učitelky.

Jak lépe navodit vánoční atmosféru, než zapálením prskavek a pochutnáním si na sekané a výborném bramborovém salátu , kteří si děti samy připravily.

Rozdávání dárečků, moment na který se všichni velice těšili. Letos byli všichni poctiví a hodní, tak byl ježíšek velice štědrý a dětem udělal upřímnou radost.

Vánoce přicházejí - příprava bramborového salátu(21. pro- since 2022)

Vánoční čas se přiblížil a s ním nejen  naše školní  besídka, ale i tradiční příprava bramborového salátu. Přípravy se ujaly  děti z 1. stupně. A moc dobře jim šlo. Brambory, mrkev, okurka,... a další důležité ingredience byly postupně zpracovány, rozkrájeny, smíchány.  Těšilo nás i to, že byla použita zelenina z naší školní zahrádky. Nesměla chybět i závěrečná degustace, při které jsme se shodli, že se na zítřejší  slavnostní občerstvení máme určitě těšit.


Mladší žáci poctivě krájí a loupají vajíčka. Dobrá příprava je základ.

Pod vedením p. učitelky její tradiční salát nemohl chutnat jinak než výborně.

Čtenářský desetiboj (21. prosince 2022)

Dnes na žáky 2. stupně čekala netradiční hodina českého jazyka. Měli prověřit své vědomosti v oblasti rodného  jazyka. Po škole bylo rozmístěno 10 zastavení, kde byly připraveny "zapeklité" úkoly z oblasti české gramatiky. A tak jsme vzpomínali na pádové otázky, hledali slova stejného a opačného významu, opravovali špatně napsaný text, volili správné citoslovce, doplňovali u  x ú x ů, určovali mluvnické kategorie podstatných jmen a další češtinářské úkoly. Vše bylo řádně vyhodnoceno a nejlepší češtináři naší školy i odměněni. 

Starší žáci zapojují veškeré své znalosti.

Mikulášská nadílka (5. prosince 2022)

Opět jako každý rok k nám zavítal svatý Mikuláš v doprovodu své věrné dvojice v podobě čerta a anděla. Jak jsme zjistili, převládá v naší škole více poctivých a hodných žáků než těch zlobivých. Děti byly za své chování odměněny sladkou dobrotou, ti zlobivější, kteří byly zapsány do naší školní knihy hříchů, k tomu také dostaly od čerta na obličej černou značku. Doufejme tedy, že do příštího roku se všichni polepší natolik, abychom se nemuseli obávat, že si některého z nich odnesou s sebou.

Moudrý Mikuláš, hodný anděl a hroziví čerti přišli odměnit poslušné žáky a pozlobit ty, kteří se díky svým neplněním povinností dostali do školní knihy hříchů.

Prales na talíři (2. prosince 2022)

V pátek jsme se zúčastnili programu s názvem Prales na talíři - více se dočtete v sekci Ekoškola

Žáci se dozvídají užitečné informace o důležitosti zachování deštných pralesů.

Rozsvícení vánočního stromu v Lázních Libverda           (26. listopadu 2022)

Advent je tady. V sobotu tak proběhlo rozsvícení vánočního stromu v Lázních Libverdě. Vystoupení dětí z mateřské školy i hudebního orchestru nás hezky předvánočně naladilo. Lidé se mohli zastavit i v  obchůdečku s našimi výrobky. Hezký předvánoční čas všem!

Zástupci naší školy při tradičním prodeji výrobků dětí.

Příjemnou vánoční atmosféru nám navodil orchestr, nádherný dřevěný betlém a krásně ozdobený strom.

Obrázky našich dětí na mapě Frýdlantska (24. listopadu 2022)

Koncem minulého školního roku jsme se zapojili do akce, jejímž cílem bylo vytvořit obrázky, které by zachycovaly místa jednotlivých obcí ve Frýdlantském výběžku.  Proto žáci malovali nebo kreslili místa, která jsou spojena s Libverdou a jejím okolím.  A dnes byly dětem předány mapy a informační knížečka o jednotlivých obcí Frýdlantska. Někteří žáci tak mohli spatřit svůj výtvor přímo v mapce nebo knížečce. Šikovné děti máme!  

Naši výherci soutěže Kačka, Vojta a Pepa dostali mapu se svými obrázky.

Výherní obrázky byly umístěny do map Libereckého kraje.

Předvánoční dílničky  (23. listopadu 2022)

První adventní neděle se přiblížila a s ním i každoroční Rozsvícení vánočního stromu v Lázních Libverda. Každý rok se z naší školy stane taková jedna velká tvořivá dílna. Tvoří se, kreslí se, stříhá se, balí se, .... a občas i nestíhá. Letos tak vzniklo mnoho krásných vánočních dekorací a výtvorů, které budeme moci prezentovat na již zmíněném rozsvícení vánočního stromu v Libverdě. 

Žáci při přípravách na balení cukroví, křížal a zdobení sklenic se směsí pod maso.

Dílnu nám příjemně provoněla vůně přírodních materiálů.

Výroba svíček děti velice bavila.

Paní učitelky se také zapojily do vánočního vyrábění.

Ukázka našich letošních výrobků.

Peče celá škola (18. listopadu 2022)

Dnes jsme měli možnost ucítit vůni blížících se Vánoc. Ptáte se jak je to možné? Dnes jsme se totiž pustili do předvánočního pečení. To byla vůně! Pod prsty nejmladších žáčků vznikaly linecké hvězdičky, srdíčka, kolečka. O vanilkové rohlíčky se zase postarali žáci 6. a 7. ročníků. Byla to pro nás  zkouška pevné vůle. Napečené cukroví bylo určeno na akci Rozsvícení vánočního stromu v Libverdě, protože adventní čas se již nezadržitelně blíží.

Mladší žákyně nám krásně provoněly celou školu při pečení lineckého cukroví.

Starší žáci se také zapojili do vánočního pečení pod dohledem paní učitelky Jarmily.

Plavání (září - listopad 2022)

I letos se naše žákyně 2., 3. a 4. ročníku účastnily povinného plaveckého výcviku, který trval 10 týdnů. Po jeho úspěšném absolvování na děvčata čekala zasloužená odměna v podobě diplomů a medailí. Dívkám gratulujeme a jsme na ně patřičně hrdé.

Naše akvabely Monča, Verča a Agátka.

Diplomy a medaile dívky velmi potěšily.

Halloweenská zábava (listopad 2022)

Páteční dopoledne se v naší škole odehrálo v duchu svátku Halloween a s tím spojených strašidelných masek. Pro žáky bylo připraveno zábavné dopoledne, plné soutěží. Nechyběla ani stezka odvahy, přehlídka kostýmů a tvořivé dílny. Všichni se do aktivit s radostí zapojili a strávili jsme spolu velice zábavný a netradiční školní den. Děti byly zároveň poučeny, že nám připadá svátek uctívání zesnulých na 2. listopadu se správným názvem dušičky. 

Strašidelný Halloween a přehlídka kostýmů.

Pedagogický sbor a žáci v kostýmech při páteční Halloweenské akci.

Strašidelný duch Lukáš, Drákulův bratr hrabě Vojta a zatoulaná kočka Péťa.

Děvčata v přestrojení. Zleva ďáblice Alenka, mrtvá nevěsta Verunka, krvavá modelka Terezka, nebezpečný jednorožec Janička a mystická věštkyně Laura.

Chlapci vsadili na strašidelné masky. Zleva kostlivec Míša, vřískot Lumír, strašidelný Lukáš, kostlivec Dominik, smrtící Tomáš, udatný voják Štěpán, klaun Pavel a Karolína alias "zubatá".

Paní učitelky v kostýmech - paní učitelka Monika jako zombie dýně, paní učitelka Markéta jako hororový klaun a paní učitelka Zdeňka jako kouzelná čarodějka.

Paní učitelky v kostýmech - paní učitelka Iveta jako šílená Harley Quinn, paní ředitelka Daniela jako mocná královna zloba a paní učitelka Petra jako prasečí čarodějnice.

Tvořivé dílny - pečení prstíků, výroba dýniček, lepení kostlivců a malování strašidelných příšer.

Soutěž v lovení jablek.

Soutěž v lovení jablek a stezka odvahy.

Ve zdravém těle zdravý duch (říjen - listopad 2022)

Žáci se v rámci výzkumu tělesné zdatnosti dětí základních škol aktivně zapojili do sportovně cvičných prvků. V disciplínách jako např. člunkový běh, sedy lehy či skok z místa dosáhli výborných výsledků a tak na ně čekala i zasloužená odměna. Naše sportu oddaná tělocvikářka paní učitelka Hovorková si pro děti připravila netradiční medaile, které jsme vítězům všichni záviděli. Naše učitelky začaly poté vzpomínat na staré časy a také si chtěly vyzkoušet, jestli jsou stále ještě v kondici. Jak dopadlo vyhlášení učitelské soutěže v co nejvíce počtu sedů lehů za minutu se dozvíte následovně v galerii.

Předávání diplomů a cen

Vítězové školního kola.

Učitelky se také zapojily do tělesné aktivity.

IZS Frýdlant (září 2022)

Září 2022 nám po dlouhých dvou letech kvůli pandemii Covid-19 umožnilo podívat se na tradiční ukázku záchranných složek a jejich náplň práce. Děti opět mohly obdivovat tyto povolání a lidé, kteří se podílejí na záchraně lidských životů a také pomoci v nouzi. Také si vyzkoušely výzbroj a výstroj, která je nutná k vykonávání těchto povolání a někteří žáci dokonce měli možnost vylézt si na neobvyklý dopravní prostředek. Dopoledne bylo velice zábavné a poučné. 

Žáci včetně učitelek by si rádi vyzkoušeli řídit netradiční dopravní prostředky.

Děvčata si vyzkoušela, že nosit výzbroj není nic lehkého. 

Děvčata si vyzkoušela, že nosit výzbroj není nic lehkého.

I paní učitelka Hovorková otestovala, jak se správně drží zbraň. Míša by si nejraději pořídil stejnou masku.

Ukázka povolání v praxi. 

Ukázka povolání v praxi.

Senegal / Frýdlant (září 2022)

Na začátku nového školního roku jsme opět vyrazili do Frýdlantu na představení známého cestovatele Adama Lelka, kterého již dobře známe díky zajímavým cestopisům s názvem Planeta 3000, které pořádá pro školy. Letos nás zavedl do magického Senegalu. My jsme se poté rozhodli prozkoumat trochu té naší krásné krajiny. Navštívili jsme Frýdlantskou radnici, ve které jsme mohli nahlédnout i do muzea. Děkujeme naší paní průvodkyni, která nám z radnické věže ukázala krásy Frýdlantska a umožnila nám nakouknout do místní historie.

Návštěva prostorů krásné Frýdlantské radnice.

Děti si užívají výhled na krásy Frýdlantu a také se dovídají zajímavosti o místní historii.

Vysvědčení 2022 (červen 2022)

Poslední den školního roku je ve znamení vysvědčení a loučení s některými žáky. Letos nás opouštějí 4 žáci z devátého ročníku a jedna žákyně z pátého ročníku. Přejeme jim hodně úspěchů v nových školách. Všem žákům, učitelům i rodičům přejeme hezké prázdniny.

Loučení s žáky, kteří ukončili docházku do naší školy.

Paní ředitelka předává dárky na památku žákům devátého ročníku.

Třídní učitelky předávají vysvědčení svým žákům.

Vyhodnocení výtvarné soutěže (červen 2022)

Obecní úřad Lázně Libverda vyhlásil výtvarnou soutěž pro žáky na téma "Libverdské vyhlídky". Soutěže se účastnili žáci třetích až devátých ročníků a vznikaly opravdu hezké obrázky. Nejhezčí práce budou otisknuty na nově připravované turistické příručce pro návštěvníky Lázní Libverda. Ceny pro vítěze i všechny účastníky soutěže přišel osobně předat pan starosta Ing. Jan Pospíšil.

Pan starosta hodnotí zapojení žáků do výtvarné soutěže.

Pan starosta předává odměny nejlepším autorům obrázků.

Návštěva Levandulovny v Raspenavě (červen 2022)

V úterý 21. 6. 2022 jsme se vypravili na exkurzi do Levandulovny v Raspenavě. Malá soukromá levandulová farma se věnuje pěstování a zpracovávání levandule. Pracovnice farmy pro nás připravili poznávací dopoledne plné her a praktických činností. Získali jsme informace o pěstování levandule, seznámili jsme se s její podobou, vůní i chutí. Vyzkoušeli jsme si pletí levandulového záhonu a navštívili jsme sušárnu nejen levandule, ale i dalších voňavých bylin. Vyrobili jsme si levandulové mýdlo. Povozili jsme se na malém traktůrku. V závěru jsme navštívili zpracovatelskou dílnu a maličký obchůdek s levandulovými výrobky. Krásné dopoledne jsme zakončili nákupem levandulového sirupu.

Úvodní seznamovací hra a čichové poznávání bylinek.

Hrajeme tematické hry a zkoušíme pletí levandulového záhonu.

Jedna skupina provádí objížďku farmy na traktůrku a druhá skupina vyrábí levandulové mýdlo.

Úžasná půda - sušárna bylinek a krásné vyprávění o historii budovy.

Zpracovávání květů levandule a rozkošný obchůdek s levandulovými výrobky.

Návštěva Jizerskohorského Technického muzea (červen 2022)

Velmi silné zážitky jsme si přinesli dne 14. 6. 2022 z návštěvy Jizerskohorského muzea v Bílém Potoce pod Smrkem. O existenci muzea jsme věděli, ale uvnitř téměř nikdo z nás nebyl. O to větší bylo překvapení z nádherných expozic, které zaujaly kluky i děvčata. Technické exponáty vyprávěly o historii našeho regionu a pan Ing. Pavel Šercl byl výborným průvodcem. Zejména nás fascinovaly stroje v chodu. Také ekologické chování našich předků nás překvapilo. Muzeum je velice zajímavé a určitě se do něj ještě někdy v budoucnu vypravíme.

Cíl našeho výletu: Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce pod Smrkem

Pozorně sledujeme výklad v první expozici Jizerskohorského Technického muzea.

Přetlaková komora zaujala chlapce, stajně jako dívky.

Model železnice byl dokonalý a opravdové letadlo s možností vstupu do pilotní kabiny také.

Školní výlet (červen 2022)

Na závěr letošního školního roku 2021-2022 jsme naplánovali poznávací výlet do Prahy. Paní učitelka Sandra Dražilová vybrala nejkrásnější trasu nazvanou "Královská cesta", která nás vedla z Námětí Republiky až na Pražský hrad. Cestou jsme všichni plnili úkoly, a obdivovali krásy historického centra našeho hlavního města. Počasí nám přálo a nikdo se opravdu nenudil. Velkou odměnou a překvapením, byla možnost prohlídky vnitřních prostor Katedrály svatého Víta. Putování Prahou bylo krásné, ale současně i náročné. S radostí jsme odpoledne nastoupili do autobusu a těšili se zase zpět domů.

Naše škola na výletě v Praze.

Gastroden (květen 2022)

V pátek 6. května vyrazili žáci 2. stupně naší školy na akci s názvem Gastroden. Jednalo se o akci, na níž žáci a zaměstnanci SŠHL Frýdlant prezentovali především potravinářské obory své školy. Došlo tak na ochutnávky pekařských, řeznických a kuchařských výrobků, prezentaci partnerských firem a ukázky kuchařského umění. Pro návštěvníky zde byly připraveny různé aktivity, soutěže, které si mohli vyzkoušet. Získali jsme tak větší představu o oborech, které SŠHL Frýdlant pro své budoucí studenty nabízí.

Návštěva našich žáků v SŠHL Frýdlant na akci Gastroden.

Vyzkoušet si žáci mohli i praktické činnosti, jako je podojit krávu nebo řídit traktůrek.

V závěru dopoledne byly na programu hry a společné fotografování.

Návštěva čarodějnice Hedviky (duben 2022)

Je pátek 29. dubna, blíží se Filipojakubská noc a my jsme měli nevšední návštěvu. Dorazila k nám totiž slovutná čarodějnice Hedvika. Měla pro nás připraveno pár úkolů a aktivit. Procvičili jsme si navigaci, to abychom i my zítra správně trefili k těm čarodějným ohňům. Vyluštili šifru na elixír krásy, vlastníma rukama zachránili pár "ingrediencí" z čarodějné polévky, vyřadili ze hry pár Hedvičiných konkurentek a přesnou střelou vyzkoušeli naši šikovnost při manipulaci s násadami od košťat. Odměnou nám poté byl krásně opečený buřtík na našem ohništi. "Letu zdar!" ????

Čarodějnice hedvika a celá naše škola.

Splnili jsme úkoly čarodějnice Hedviky a odměnou nám byly opečené buřtíky.

Medové jaro 2022 (duben 2022)

Tak konečně nám covid-19 dovolil účastnit se populární akce "Medové jaro", kterou tradičně pořádá Dům dětí a mládeže v Novém Městě pod Smrkem pod vedením paní magistry Yvety Svobodové. Opět jsme s radostí přijeli načerpat velikonoční náladu. Všichni jsme si ozdobili medové perníčky, nazdobili kraslice, vyrobili velikonoční dekoraci z přírodnin a prohlédli si včelařskou výstavu. Zdobili malí i velcí a nálada byla skvělá.

Zdobení kraslic barevným voskem.

Zdobení medových perníčků bílkovou polevou.

Návštěva školního statku Frýdlant (březen 2022)

Ve středu 23. března 2022 jsme navštívili Školní statek Frýdlant. Podrobnosti a více fotografií najdtete v kapitole Ekoškola.

Školní statek Frýdlant - výběh pro krávy s telátky.

Masopust 2022

Letošní masopustní úterý připadlo na krásné datum 1. března. S velkým nadšením se zapojili všichni žáci i učitelé. Masky byly nápadité, jídlo pestré a moc dobré. Prožili jsme příjemné dopoledne, na které budeme s radostí vzpomínat. Děkujeme maminkám za napečené dobroty.

Všechny masopustní masky dětí i dospělých

Návštěva Severočeského muzea v Liberci

Ve čtvrtek 3. února 2022 jsme navštívili Severočeské muzeum v Liberci, kde jsme si prohlédli výstavu Krása a užitek, která byla spojena s malými pracovními dílnami pro děti. Nově otevřená budova muzea nás ohromila krásou a vkusným spojením prvků moderní a historické doby. Žáci obdivovali exponáty i s nadšením využívali pohybové a interaktivní prvky, které expozice nabízí. V dílničkách se aktivně zapojily i učitelky a s chutí sobě vlastní spolu s dětmi zdobily barvami skleničky. Velmi příjemná průvodkyně nás provedla výstavou a my jsme tak prožili úžasné dopoledne, kdy jsme spojili učení, zábavu i tvůrčí činnost. Vřele všem doporučujeme navštívit nově otevřené muzeum, je tam mnoho zajímavého pro malé i velké.

Vstupní hala muzea. První expozice, aktivita se dřevem - sestavování židličky.

Zdobení skleniček. Zapojili se všichni žáci i dospělí. Máme krásnou památku na muzeum.

Vánoční posezení 2021

Opět je tu konec kalendářního roku a my jsme prožili další koronavirovou besídku bez rodičů. Společnými silami jsme si připravili pohoštění i program. Cukroví jsme pekli ve škole, ale pomohly nám i maminky, které poslaly vzorky svého umění. Bramborový salát připravili žáci prvního stupně pod vedením paní učitelky Palmeové. Vánoční stromek byl obklopen spoustou dárků. Mladší žáci nás pobavili vystoupením. Všichni si zasoutěžili ve vánočních hrách, které připravily učitelky. Venku vládlo nádherné mrazivé počasí, které slibovalo krásné vánoční svátky.

Vánoční besídka, která je opět bez rodičů. Vystoupení mladších žáků s pásmem vánočních písní a básní potěšilo všechny.

Naše cukroví. Opravdu vánoční počasí. Náš stromeček.

Tak už jsou tu zase...

Rok uplynul a další covidový Mikuláš se svou družinou byl u nás ve škole. I tento rok byla v Lázních Libverda zrušena akce "Vánoční strom". Proto jsme i letos dopřáli našim žákům radost z návštěvy Mikuláše, andělů a čertů. Nejstarší žáci tak potěšili ty mladší a společně jsme si užili tuto předvánoční tradici.

Mikuláš, andělé a čerti jsou připraveni na akci.

Žáci 4. a 5. třídy s Mikulášem, anděly a čerty.

Nejmladší a nejstarší žáci s Mikulášem, anděly a čerty.

Halloween 2021

Poslední den před podzimními prázdninami jsme prožili ve znamení původně keltského svátu Halloween. Paní ředitelka připravila pro žáky plno zajímavých aktivit. Žáci se seznámili s historií svátku. Ve skupinkách postupně zpracovávali dýně na tradiční ozdobné svítilny, ale také na chutnou dýňovou polévku. Upekli si brownies a v dobré náladě ozdobili školní zahradu svými výrobky.

Halloween - příprava dýňové polévky a čokoládového moučníku brownies.

Halloween - dlabání dýní na strašidelné lucerny a výsledek práce.

Vysvědčení 2021

Poslední den školního roku je vždy vytoužený. Všichni prožíváme slavnostní chvíle spojené s předáváním vysvědčení a prožíváme velikou radost ze začátku prázdnin. Tak ať jsou dlouhé a příjemné.

Předávání vysvědčení

Ukaž - radost z vysvědčení.

Čtenářský pětiboj

Ve středu 28. dubna 2021 jsme za krásného slunečného počasí absolvovali "Čtenářský pětiboj" věnovaný nadcházejícím čarodějnicím. Zábavné dopoledne plné čarodějných a kouzelnických úryvků z knih připravila paní učitelka Sandra Dražilová, která je sama autorkou kouzelných knih pro děti. Žáci celé školy vyhledávali kouzelné texty, plnili úkoly a vzájemně spolupracovali. Malým pomáhaly učitelky i asistentky, velcí pracovali samostatně. Čtenářský pětiboj byl příjemným zpestřením dne, kdy se všichni účastnili a nikdo neprohrál. Malá odměna čekala na každého účastníka.

Soutěžní zápisník, do kterého se zapisují splněné úkoly.

Práce chlapeckého soutěžního týmu

Práce dívčího soutěžního týmu

Sváťovo divadlo

V pátek 23. dubna 2021 jsme u nás ve škole po dlouhé době mohli přivítat trochu kultury. Přijelo k nám Sváťovo loutkové divadlo, které potěšilo malé i velké diváky. Klasické divadlo s dřevěnými loutkami nás opravdu okouzlilo. Pohádka, hudba i soutěže pro děti byly příjemným zpestřením a milým zakončením pracovního týdne. Panu Svatoplukovi i jeho děvčatům děkujeme za moc pěkné představení a ve vzpomínkách si jejich návštěvu dlouho uchováme. Bylo to prima.

Sváťovo loutkové divadlo

Sváťovo loutkové divadlo

Děti si prohlížejí loutky po představení

První setkání s ovládáním loutky

Masopust 2021

I v těžké době covidu-19 jsme ve škole uspořádali malou masopustní veselici. Tradičně jsme si všichni, žáci i učitelé, vyrobili masky, připravili pohoštění a vymysleli program. Masopustní úterý bylo naplněno učením i zábavou a všem se moc líbilo. V době tak chudé na hezké zážitky jsme se pokusili vytvořit trochu kultury a společenské zábavy.

Masopustní masky 16. 2. 2021

Vánoční besídka 2020

Letošní besídka probíhala odlišně od zavedených velkpolepých akademií z minulých let. Proběhla jen v úzkém kruhu učitelů a žáků, bez zpěvu koled a různých vystoupení. Na besídce jsme si připomněli starobylé vánoční zvyky a příběhy, prohlédli jsme si záznamy z minulých besídek a zavzpomínali na veselejší časy. Nadílka pod stromečkem ale nechyběla a také radost z dárků se dostavila.

Krájení jablíček - Kolománek bude příští rok zdravý.

Házení pantoflí - kam se příští rok dostanu?

Radost z dárků pod stromečkem

Jak byl u nás ve škole Mikuláš.

Protože koronavirová doba ovlivňuje celý náš život, museli jsme si návštěvu Mikuláše připravit jinak. Velkým žákům bylo líto, že jejich mladší spolužáci přišli o krásnou akci "Rozsvícení vánočního stromu", kde se každoročně setkávají s čertem, andělem a Mikulášem, a tak pro ně připravili návštěvu Mikuláše sami. Za pomoci učitelek se oblékli do masek a v pátek poslední hodinu přišli za mohutného zvuku železného zvonce do třídy nejmladších žáků. Nadílka nevynechala nikoho a všichni se dobře bavili. Děkujeme Štěpánovi, Pavlovi i Tomášovi. Byli jste skvělí.

Mikuláš s andělem

Mikuláš naděluje dětem dobroty.

Čert Pavel, Mikuláš Štěpán a anděl Tom

Poslední den školního roku 2019-2020

Náš Ekotým se loučí se školou a těší se na prázdniny.

Rozloučení se školním rokem na Obřím sudu

V pátek 26. 6. 2020 jsme zakončili školní rok netradičně výletem na Obří sud, kde jsme si společně pochutnali na výborných palačinkách s borůvkami. Školní výlet po krásách naší vlasti si musíme z důvodu koronaviru nechat na příští školní rok.

Návštěva Obřího sudu a mlsání palačinek.

Návštěva zahraničních studentů

V pondělí 2. března 2020 jsme v naší škole uvítali zahraniční studenty, kteří v rámci studia v různých městech USA navštívili Českou republiku. Prožili jsme moc příjemné společné dopoledne, kdy jsme si procvičili angličtinu. Pro vzácnou návštěvu jsme připravili pohoštění, nacvičili písničku v různých světových jazycích a natrénovali anglické věty, kterými se žáci představovali a navazovali rozhovor s cizinci. Na oplátku si naše zahraniční návštěva připravila věty v češtině, různé hry pro naše žáky a společně jsme si užili spoustu legrace. Pro naše žáky to byla zajímavá zkušenost a první praktické využití angličtiny v reálu.

Skupina zahraničních studentů

Skupina zahraničních studentů

Naši žáci hledají na mapě USA města, ve kterých studenti studují.

Žáci plní zábavné úkoly, které si pro ně zahraniční studenti připravili. Pokyny byly pochopitelně v angličtině.

Žáci plní zábavné úkoly, které si pro ně zahraniční studenti připravili. Pokyny byly pochopitelně v angličtině.

Žáci plní zábavné úkoly, které si pro ně zahraniční studenti připravili. Pokyny byly pochopitelně v angličtině.

A to už je závěr dopoledne, poděkování a loučení. Bylo to moc fajn. Goodbye.

Masopust 2020

Úterý 25. února jsme opět věnovali celé dopoledne oslavě masopustu. Děti s paní učitelkou Palmeovou připravily pohoštění. Hodné maminky (paní Čapková a paní Martinková) nám upekly sladké i slané dobroty. Za to moc děkujeme. Všichni jsme si připravili masky a pak nastalo dopoledne plné smíchu, dovádění, tance a her. Pěkně jsme si to všichni užili, což dokládají i přiložené fotografie.

Příprava pohoštění pod vedením paní učitelky Palmeové.

Příprava pohoštění pod vedením paní učitelky Palmeové.

Paní učitelka Monika připravuje sladké pečivo, ale je už v masce.

Manželé Simpsonovi v podání paní učitelky Veroniky a Moniky.

Vysmátý pan učitel - neohrožený kovboj.

Učitelé v maskách: Veronika, Milan, Monika, Markéta a paní ředitelka Gábina.

Paní učitelka Gábina věští budoucnost.

Paní doktorka se sestřičkou v podání paní ředitelky a paní učitelky Jarmilky.

Naše zdravotnice v akci - operace pacienta Ladislava.

Šílená tělocvikářka Petra.

Aleš v masce indiána.

Čerti z pekla - Lumír s Ladislavem

Odvážný hasič Vojta

Pavoučí žena - Vendulka

Veselá beruška - Kačenka

Nejmenší čaroděj Mireček

Drak Tomáš, kterému tentokrát chyběla princezna

Příslušníci armády - Lukáš a David

Kočičky Alenka s Petrou

Kostlivec Kolománek a snaha zdravotnice o navrácení života.

Bílá paní Hanka a malíř Pavel. Bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila?

Bylinkář Tomáš v boji se zdravotní sestřičkou o koš léčivé levandule.

Černé morče - Laduška

Smrťák - Martin

Čarodějnice - Daniel

Oceněné masky

A to jsme my všichni dohromady v maskách a s dobrou náladou.

Zimní výtvarné činnosti

I během letošní zimy jsme se nechali inspirovat a vznikly velice zdařilé výtvarné práce. Pod vedením šikovných učitelek tvořili žáci všech ročníků a výsledky máte možnost posoudit. Část prací tvoří výzdobu tříd a školních chodeb. Další výkresy poputují do výtvarné soutěže s názvem "Moje oblíbené místo v Libereckém kraji".

Práce nejmladších žáků - ptáčci v zimě

Kresba křídou - sněhulák

Malba - sněhulák

Malba - paní Zima

Kombinovaná technika - zimní město

Kombinovaná technika - strakapoud na bříze

Vystřihování a lepení - mroži

Kolorovaná kresba - Ještěd - výkres do soutěže

Akvarel - bílí tygři v ZOO Liberec - výkres do soutěže

Kolorovaná kresba - rozhledna Frýdlant - výkres do soutěže

Kolorovaná kresba - kolonáda Lázně Libverda - výkres do soutěže

Kolorovaná kresba - Hejnice bazilika - výkres do soutěže

Tři vitráže - Liberec terminál, ZOO Liberec, bazilika Hejnice, tři práce do výtvarné soutěže

Palačinkový den

Tak máme za sebou první pololetí. Poslední den prvního pololetí jsme si zpříjemnili palačinkovým mlsáním. Žáci druhého stupně v hodinách pracovního vyučování pod vedením paní učitelky Jarmily Palmeové usmažili palačinky a naplnili je zavařeninou, kterou si v rámci "rybízového dne" v loňském roce sami vyrobili ze školního rybízu. Palačinky byly příjemnou svačinkou pro žáky i učitelky. Společné mlsání osladilo rozdávání vysvědčení.

Paní učitelka smaží a žáci plní palačinky.

Příprav palačinek se s chutí účastnily i naše asistentky.

A takto palačinky chutnají dětem.


Vánoční akademie 2019

V pátek 20. prosince jsme si společně s rodiči a příbuznými užili vánoční akademii. Všichni jsme prožili krásné vánoční dopoledne. Žáci s učitelkami připravili program i pohoštění a rodiče vše náležitě ocenili. Nálada byla výborná a všichni si užívali slavnostní atmosféru. Poděkování patří žákům, kteří poctivě nacvičovali a perfektně předvedli, co se naučili, maminkám, které napekly cukroví a všem, kteří přišli sdílet s námi krásné dopoledne. Do nového roku přejeme vše nejlepší.

Průvodní slovo měla Denisa s Tomášem - Vánoční akademie 2019

Vánoční akademie 2019 - vystoupení mladších žáků

Vánoční akademie 2019 - vystoupení nejstarších žáků - Vánoce v pravěku

Vánoční akademie 2019 - Pavel v roli mamuta

Vánoční akademie 2019 - vystoupení starších žáků - Piráti z Karibiku

Vánoční akademie 2019 - vystoupení starších žáků - Piráti z Karibiku

Vánoční akademie 2019 - Pohádka o zmrzlém králi

Vánoční akademie 2019 - Pohádka o zmrzlém králi

Vánoční akademie 2019 - Pohádka o zmrzlém králi

Vánoční akademie 2019 - Pohádka o zmrzlém králi

Vánoční akademie 2019 - Pohádka o zmrzlém králi

Vánoční akademie 2019 - Pohádka o zmrzlém králi

Vánoční akademie 2019 - mladší žáci s anglickou písničkou

Vánoční akademie 2019 - mladší žáci s anglickou písničkou

Vánoční akademie 2019 - publikum

Vánoční akademie 2019 - zvoneček svolává děti k rozdávání dárků pod stromečkem

Vánoční akademie 2019 - rozdávání dárků pod stromečkem

Vánoční akademie 2019 - rozdávání dárků pod stromečkem

Vánoční akademie 2019 - radost Ladušky z krásného vánočního dárku

Jak jsme prožili "Rozsvícení vánočního stromu"

30. listopadu jsme se účastnili akce "Rozsvícení vánočního stromu". Mladší žáci nacvičili pásmo písní a básniček pro Mikuláše a spolu s dětmi ze školky zazpívali koledu za doprovodu opravdového orchestru. Dospělí (učitelky, asistentky i pan učitel) prodávali ve stánku výrobky, které celý podzim chystali učitelky i žáci. Atmosféra byla radostná, při rozsvícení vánočního stromu začal dokonce padat sníh. Vůz tažený koníkem přivezl Mikuláše, anděla i obávaného čerta. Děti si spolu s rodiči akci velmi užily a čerta se ani nebály.

Stánek s našimi výrobky a zaměstnanci školy při prodeji.

Mladší žáci prezentují pásmo písní a básní pro Mikuláše.

Mladší žáci prezentují pásmo písní a básní pro Mikuláše.

Mladší žáci prezentují pásmo písní a básní pro Mikuláše.

Příprava předmětů k prodeji na "Rozsvícení vánočního stromu"

Celý podzim žáci i učitelky a asistentkami pomalu připravovali výrobky určené k vánočnímu prodeji. Sušili jsme houby, ovoce, loupali ořechy. Později pekli cukroví a nakonec jsme 26. listopadu věnovali celé dopoledne vánočním dílnám, kde jsme vyráběli rozmanité vánoční předměty a vytvářeli balíčky s cukrovím či sušenými plody. Zboží se bude prodávat 30. listopadu na "Rozsvícení vánočního stromu". Výtěžek akce použijeme na školní výlet. Přijďte si něco koupit a podpořte svou přítomností na akci i nejmladší žáky při vystoupení.

Paní ředitelka balí s dětmi cukroví.

Paní učitelka při práci s vrtačkou.

Žáci navlékají houbičky na ozdobu sklenic se sušenými houbami.

Paní asistentka radí dětem, jak zdobit háčkované stromečky.

Ukázka výrobků: dřevěné betlémky, andílci ze šišek, ručně tištěné polštářky, sušené houby, provázkový měsíc a kočky, skřítci.

Medová snídaně

Ve středu 16. 10. 2019 jsme začali vyučování poutavým vyprávěním o včelách a včelařství. O včeličkách nám vyprávěla Mgr. Yveta Svobodová, která je ředitelkou Domu dětí a mládeže v Novém Městě pod Smrkem. Kromě toho je také zapálenou včelařkou. Pro děti připravila mnoho informací o včelách, hry a soutěže. Během přednášky jsme všichni posnídali chléb s máslem a medem, který nám moc chutnal.

Pravý včelí med na medovou snídani

Podzim ve škole

Tak nám začíná podzim a šikovné děti s ještě šikovnějšími učitelkami podzimně vyzdobily školu. Ježečky vyráběli mladší žáci a tak se jim povedly, že je zveřejňujeme, aby je všichni viděli. Pavouky v síti zase vytvářeli starší žáci a můžete je vidět na školní zahradě v rozích pergoly.

Ježečky vyráběli nejmladší žáci ze smrkového dřeva, hřebíků a přírodnin.

Starší žáci vyráběli pavouky na pavučině ze dřeva a vlny.

Paní učitela vyzdobila dveře podzimní vílou.

Dveře ozdobené podzimními motivy.

Veselý strašák

Podzimní variace z listí a přírodnin

Den IZS 2019

V pátek 13. září jsme opět věnovali dopoledne návštěvě Frýdlantu, kde na náměstí probíhala přehlídka práce IZS - integrovaného záchranného systému. I když vojenská, policejní, hasičská a záchranářská technika nadchla více chlapce, své si našly i dívky. Děti se zájmem sledovaly ukázky práce hasičů i policie a s chutí si prohlížely auta, motorky a různou techniku.

Náměstí ve Frýdlantu - Den IZS

Policejní auto

Děvčata v mobilní centrále

Policejní motocykl a Martin

Kabina hasičského auta

Stánek vojáků se zbraněmi

Vojenský stánek a malí vojáci

Zkouška znalostí malých cyklistů

Auto městské policie

Začátek školního roku 2019 - 2020

Jako každé září začínáme nový školní rok prací na naší školní zahradě. Během prázdnin vše zarostlo a volalo po údržbě. Žáci i učitelé se vrhli do práce a během dvou dnů byla zase zahrada krásná a pěkně upravená. Po práci jsme se odměnili, též již tradičně, návštěvou kolonády a pochutnali jsme si na zmrzlině.

Zeleninová školní zahrádka

Květinová školní zahrádka

Sklizeň brambor

Krásně vypletá zahrada

Žáci pečují o záhon růží.

Krásně upravená obytná zahrada.

Zmrzlinový konec školního roku 2019

Tak zítra je vysvědčení, dnes tedy končíme rok zmrzlinovým pohárem na kolonádě a dováděním na hřištích lázeňského parku. Nálada i počasí je výborné. Těšíme se na prázdniny. Hurrráááááá.

Pasování prvňáčků na čtenáře 2019

Velkou událostí pro žáky prvního ročníku je pasování na čtenáře, písaře a počtáře. Letos proběhlo ve středu 26. června. Všichni tři adepti složili zkoušku a byli pasováni. Obdrželi malé dárečky a také uznání svých spolužáků. Přejeme jim mnoho úspěchů i vdalších letech školního vzdělávání.

Školní výlet 2019

Školní výlet na zakončení školního roku je událost, na kterou se těší žáci již od září. V letošním roce jsme zopakovali velmi úspěšný výlet z loňska. Mirakulum dětem učarovalo, a bylo jejich přáním jet znovu do Lysé nad Labem. V bývalém vojenském prostoru sovětské armády Milovice je vytvořen ohromný zábavný areál pro děti i jejich rodiče. Je zde zábava na celý den a my jsme si to opět užili. Počasí bylo horké a tak nám bylo nejlépe ve vodním světě.

Rybízový den 2019

Konec školního roku znamená mnoho. Žáci píší závěrečné písemné práce, chystá se vysvědčení a ve vzduchu jsou cítit prázdniny. Na zahradě všechno kvete a také právě dozrál rybíz. Ten se pochopitelně, ještě něž se škola na dva měsíce uzavře, musí zpracovat. A tak jsme v posledním školním týdnu uspořádali "Rybízový den". Rybíz jsme očesali a využili. Společnými silami jsme vyrobili rybízovou zavařeninu na vánoční cukroví, výbornou rybízovou šťávu a rybízový koláč.